2021-2022 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Merkezi Yerleştirme Puanı (Ek-Madde 1) İle Yatay Geçiş Başvuru Duyurusu

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NDEN

            Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-Madde 1 uyarınca, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Güz yarıyılında Üniversitemiz örgün eğitim ve ikinci eğitim programlarına kabul edilecek öğrencilerde aranılacak koşullar, gerekli belgeler ve  son başvuru tarihi aşağıda belirtilmiştir.

A-BAŞVURU ŞARTLARI

  1. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, üniversitemizde ki başvuracağı diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit ve yüksek olması gerekmektedir. (Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4  puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek isteği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda geçiş yapabilecektir.)
  2. Öğrencilerin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla ön lisans veya lisans programlarına geçiş yapılabilecektir. (ön lisanstan lisansa veya lisanstan ön lisansa).
  3. Özel Yetenek Sınavı sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerin de birinci madde şartlarını sağlamaları durumunda başvuru yapabileceklerdir, ancak özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvuru yapamayacaklardır.
  4. Öğrenciler Ek Madde-1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilecektir.( İlgili başvuru döneminden önce Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin tekrar yatay geçiş yapamayacaklardır.)
  5. 2021-ÖSYS (YKS) sonucu ile  herhangi bir yükseköğretim programına kayıt olan öğrenciler Ek-Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapamayacaklardır.
  6. Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan hazırlık sınıfı, ara sınıflar ve son sınıf dahil olmak üzere öğrenciler, Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş başvurusu yapabileceklerdir.

C-BAŞVURU TARİHİ

    Başvuru Tarihi: 02-06 Ağustos 2021   (Başvuru adresi : https://obp.erciyes.edu.tr/ ) 

D- SONUÇ İLAN TARİHİ

     Sonuç İlan Tarihi: 23 Ağustos 2021  (Sonuçların ilanı https://obp.erciyes.edu.tr/  adresinden yapılacaktır)

 

BAŞVURU YERİ VE ŞEKLİ

Başvurular: Üniversitemiz https://obp.erciyes.edu.tr/ internet adresinden online olarak yapılacaktır. Online başvuruda sisteme belge yüklenmeyecektir. Beyan etmiş olduğunuz bilgiler kayıt esnasında kontrol edilecektir. Bilgiler uyuşmaması halinde ilgili adayın yatay geçiş hakkı iptal edilecek ve herhangi bir hak iddia edemeyecektir

Posta ile yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Not: Daha önce Üniversitemizde öğrenci olupta Ek - Madde-1 ile başka bir Üniversiteye geçip tekrar Üniversitemize dönmek isteyen öğrenciler başvurularını dilekçe ile ogrenci@erciyes.edu.tr mail adresine yapacaklardır.

  1. Son başvuru tarihinden sonra kesinlikle başvuru kabul edilmeyecektir. 
  2. Gerçeğe aykırı belge tespit edilmesi halinde ve başvuranın gerekli şartları taşımaması halinde yerleşmiş olsa dahi ilgilinin yatay geçişi iptal edilecektir.